Kontakt na jídelnu
FOTKY
V úterý 11. 6. jsme se vydali s dětmi na cyklostezku do Lupěného na výlet na kolech. Kola a helmy si děti ráno přivezly na školní zahradu. Jako obvykle nám je ochotně odvezl na cyklostezku pan Crhák. Za to mu patří velký dík, protože bychom se bez jeho pomoci neobešli a nekonal by se ani tento výlet. Během cesty jsme měli tři zastávky, první byla u „mašinky“, druhá na průlezkách a třetí u Hněvkovského Balatonu. Cesta probíhala klidně, sluníčko nám pomáhalo kontrolovat děti, které vzorně dodržovaly domluvená pravidla během jízdy. Výlet krásnou krajinou v našem blízkém okolí se velmi vydařil.
5. 6. 2024 jely děti na výlet do Zábřeha, kde je nejprve čekalo překvapení v podobě koně zapřaženého do kočáru. Na něm se povozily a pak se vydaly hledat poklad. Bylo 9 stanovišť, kde se plnily různé úkoly (zazpívat písničku, složit puzzle, hmatový pytlík, dřepy,...). Na konci je čekala truhlička s pokladem. Děti i paní učitelky si to náramně užili.
Komise na základě auditu ocenila kvalitní práci a nadšení Ekotýmu. Škola obhájila Certifikaci Zelené cesty, která je nejvyšším oceněním v rámci mezinárodního programu Ekoškola. Titul je platný po dobu 3 let.
Ekoškola je metoda sedmi kroků, jak dělat ve škole i v jejím okolí pozitivní změny. Tento způsob práce umožňuje, aby děti měnily prostředí školy a své návyky. V Ekotýmu jsou na prvním místě děti, které spolupracují s učiteli, rodiči, vedením školy, provozními zaměstnanci a vedením obce. Ekotým zjišťuje současný stav školy. Tato analýza je důležitým podkladem pro plánování aktivit.
V rámci uplynulého školního roku byla osázena školní zahrada. Podrobně jsme si s dětmi rozpracovali postup. Naplánovali jsme termín brigády a oslovili jsme i rodiče, kteří nejsou v Ekotýmu. Při plánování a při vlastní výsadbě pomohli a ochotně se zapojili kromě dětí, rodičů, obce i pan architekt a pan zahradník. Vybrali jsme vhodné místo, kde budou dřeviny vysazeny. Nákup stromů a techniku na hrubou práci zajistila obec za podpory sponzora firmy ČEZ. Byly vybagrovány jámy v zemi, protože jsme sázeli již vzrostlé stromy. Rodiče s dětmi zajistili nářadí a pracovní sílu. Během odpoledne jsme zvládli vysadit stromy i množství menších keřů.
Na našich společných akcí, které podnikáme, jak v rámci Ekoškoly, tak i během mimořádných akcí pro rodiče je vždy dobrá nálada.
V úterý 30.4. se konalo v MŠ čarodějnické dopoledne. Děti i paní učitelky soutěžily v letu na koštěti, v pavoučí a račí chůzí, vařily lektvary a tančily na čarodějnické písničky. Na konci každé dítě obdrželo čarodějnický diplom a dostalo sladkou odměnu.
Ve čtvrtek 21.3. se v naší školce konal “Pyžamový den” Všechny děti i s učitelkami přišly v pyžamu nebo nočních košilích. Na úvod jsme si zacvičili lehničku, pak se tančilo na hudbu z večerníčků. Po svačince se děti naučily básničku “Pyžamo”, poslechly si pohádku “O Fialové Karkulce” a vyplnily pracovní listy. Na závěr dostali všichni “pyžamáčci” medaile a sladkosti.
Ve čtvrtek 20. 3. 2024 jsme si naplánovali společně s MŠ Hoštejn výlet ke studánce v Lupěném, kterou jsme chtěli odemknout a vyčistit od listí a ostatních nečistot. Děti z Hoštejna na nás už čekaly u vlakového nádraží v Lupěném a všichni jsme se vydali do blízkého lesa ke studánce.
Studánka je krytá dřevěným domečkem a na domečku se nachází keramická tabulka, kterou si děti samy vyrobily v keramické dílně. Společným úsilím se nám podařilo studánku vyčistit a za přednesu básně "Studánka" jsme ji odemkli kouzelným klíčem. Akci si naplánovaly děti samy v rámci Ekoškoly. Cíl byl splněn a všichni jsme si to náležitě užili uprostřed lesa za velmi příjemného jarního počasí.
V pátek 23.února proběhl v celé naší škole karneval. Hned z rána se děti z MŠ přesunuly do třídy ZŠ, kde si spolu se žáky zatančili na oblíbené veselé písničky. Pak se děti odebraly na svačinu a zpět do třídy “Veverek”, kde je čekala promenáda v maskách, hry s nafukovacími balónky a především tombola. Společně jsme si tento den skvěle užili.
Naše MŠ se v týdnu 5.- 9.2. zapojila k “Wellbeing výzvě - nakresli obrázek”. Bylo to na téma co se mi ve školce líbí, proč do ní chodím rád/a, co by se mohlo změnit. Tato výzva se nám prolnula do celého denního programu, který je zachycen na fotkách.
Na schůzce děti vystoupily s programem a potom následovala dílnička.
Ve středu 20. 12. 2023 od 15 00 hodin se na školní zahradě konala brigáda. Členové Ekotýmu společně s obcí si na části zahrady naplánovali výsadbu stromů a keřů.
Správnou výsadbu stromů jsme si museli dobře naplánovat. Vybrali jsme vhodné místo, kde budou dřeviny vysazeny. Brali jsme ohled na přírodní poměry, velikost prostoru a kvalitu půdy. Rovněž jsme si ujasnili funkci, kterou dřeviny budou v dané lokalitě mít. S tím vším nám při plánování a při vlastní výsadbě pomohli pan MgA Pchálek a Bc. Blažek. Za to jim děkujeme.
Také bychom chtěli poděkovat rodičům, kteří nás přišli podpořit. Jmenovitě mužům, kterým šla práce s nářadím od ruky, a to p. Crhákovi, Knoflíčkovi se synem, Strykovi, Janků, Neumanovi, Šimkovi, Jakubcovi, Crhákovi F. a Olšákovi. Za obětavou pomoc děkujeme paní Crhákové, Strykové, Neumanové a Doleželové.
Po celou dobu brigády panovala na školní zahradě pohodová atmosféra. Velmi si vážíme vzorné spolupráce s obcí a se zákonnými zástupci dětí.
V pátek 8.12. jsme na louce stavěli sněhuláky.
V pátek 24.11. si děti ze třídy Veverek vyrobily vánoční stromečky.
V pondělí 23.10 jsme navštívili Internu v Zábřeze.
Ve čtvrtek 12.10. jsme se vydali nedalekého lesa rozloučit se se studánkou a zamknout ji před zimou. U studánky jsem si zazpívali písničku, řekli básničku a zamkli ji speciálně vyrobeným keramickým klíčem. Všichni jsme si to užili a už teď se těšíme na jaro, až jí půjdeme zase probudit.
Děti si na školní zahradě s vlastnoručně vyrobenými draky vyzkoušely svou pohotovost a obratnost na překážkové dráze. Závěr patřil písni "Podzimní vítr", kterou jsme si všichni zazpívali.
Proběhlo zdobení bramborovými tiskátky a ochutnávka výrobků z brambor.
Nastavení cookies